Aktualności

 

Kawa, jak wiadomo jest produktem sezonowym. To jest powód czemu jedne się kończą a drugie wschodzą ...

 

10.07.2018

3 czerwca 2018 roku zdarzyła się najbardziej gwałtowna erupcja od 1974 roku kiedy to wybuchł wulkan Fuego w Gwatemali, powodując chaos i zniszczenia. Straty kawy wysokiej jakości wyprodukowanej w regionie Alotenanngo osiągnęły szacunkowo 60000 worków 69-kilogramowych. Stanowi to 2,27% całkowitej produkcji przeznaczonej na eksport. Spółdzielnia Union Huista została całkowicie ewakuowana a uprawa osiem innych spółdzielni została częściowo zniszczona przez opadający popiół. Szacuje się że strata dla spółdzielni Union Huista wynosi około 80% a dla pozostałych spółdzielni na poziomie 20%. Na całe szczęście nikt z członków spółdzielni nie został rany z powodu wybuchu wulkanu. Niektórzy członkowie postanowili pozostać na posiadłościach aby uniknąć okradania ich domów ale większość przebywa w schroniskach. Żywność i woda będą dostarczane do schronisk dla członków 300 rodzin w okresie 6 miesięcy.

W 2007 roku powstała Children's Burn Foundation która leczy dzieci z oparzeniami. Jest to bardzo duży problem w Gwatemali gdzie oparzenia dzieci są dosyć częstym zjawiskiem. Z tego powodu fundacja pomaga nie tylko w leczeniu ale prowadzi również kampanie prewencyjne. Specjalnie dla dzieci cierpiących z powodu oparzeń po wybuchu wulkanu, zostały utworzone trzy jednostki lokalne.

Prawdopodobnie w drugiej połowie Lipca pojawi się u nas gwatemalska Cafe del Fuego a od każdej 250-gramowej paczki sprzedanej kawy, 5 zł zostanie przekazane właśnie do Children's Burn Foundation. Wspaniałe kawy mamy z tego końca świata ( dużo osób pamięta Teanzul, teraz Coban ) aby zostać obojętnym na los ludzki i nie  pomagać ludziom w potrzebie.

 

25.06.2018 Kawa kolumbijska okazała się niestety zbyt gorzka dla naszych piłkarzy. Aby Was pocieszyć, przygotowaliśmy parę propozycji na lato. W sklepie w tym tygodniu znajdą się wspaniała Yirgacheffe natural i Kenya Wind Rush peaberry a dla tych co nie tolerują kofeinę polecamy organiczną bezkofeinową kawe z Hondurasu.

 

08.06.2018
W Czerwcu trochę nowości w naszym sklepie.
Do espresso i innych metod ciśnieniowych:
Brazylia fazenda Miaki, Meksyk Esmeralda, Salwador Icatu, Honduras Santa Isabel
Do filtrów ( i espresso dla odważnych ) :
Burundi Bujumbura, Etiopia Guji, Nicaragua Sajonia, Tanzania Shilanga

Na tym nie koniec bo w przyszłym tygodniu dołącza znakomita kolumbijska kawa z plantacji San Luis Montana i kostarykańska El Tigre.

 

 

19.05.2018 W Maju, ze wzgledu na święta i dlugi weekend, mamy mniej czasy aby wyprodukować dla Was tyle samo kawy co w pozostałych miesiącach. Etiopskie Mocha Harrar, Kafa Forest i Yirgacheffe Koke, również Kostarylka Sonora honey i Malawi Mzuzu kończą przygodę a w zamian będzie parę nowości. Z tanzanijskim i salwadorskim peaberry mieliśmy tylko króciutką przygodę, natomiast w sklepie pojawią się Honduras Santa Isabel Dominikana Santo Domingo, Indonezja Flores Bajawa, do przelewów mikrolot z Burundi. Polecamy również Geishe z Panamy, plantacja Los Lajones, również dla tych co nie "lubią" naturaly.

 

27.04.2018 Jak wiecie uwielbiamy kawy typu peaberry i długo czekaliśmy na ta z Tanzanii która w zeszłym roku była fantastyczna. Jednak, okazało się że w tym roku jest bardzo mało tych ziarenek i udało nam się kupić dosłownie jeden worek. Kawa wypalona pod espresso, mocna i owocowa.

 

19.04.2018 Już nie długo długi weekend majowy. Większość z Was pewnie wykorzysta okazję aby wyjechać i trochę odpocząć. Też tak chcemy więc ostatni dzień pracy i wysyłki będzie 30.04 ( poniedziałek ) a potem do pracy wracamy 7 maja. Zachęcamy aby zakupy zrobić wcześniej bo nie wiadomo jak firmy kurierskie będą obsługiwać klientów w czasie świąt a kawa jest na tyle świeża że nic jej nie zaszkodzi jeżeli trochę poczeka w szafce. 

Aby osłodzić święta, we Wtorek do filtrów wypalimy naturala z Etiopii z kooperatiwy Burka Laga Hama w regionie Harrar, rosnąca na wysokościach 1600-2100 mnpm odmiana Moka Fendishaa & Shunkiyii

 

 

17.04.2018 Niektóre kawy za szybką się kończą ... już nie długo żegnamy Meksyk Finca Teresa, Etiopia Sidamo Amaro Gayo, Honduras La Bendicion, Papua Peaberry Sigri.

 

 1