Cascara Sumatra Wahana

W północnej Sumatrze, w regionie Sidikalang, znajduję się plantacja Wahana. Większość produkcji kaw ze Sumatry to obróbka na mokro, jednak Wahana specjalizuję się kawach obrabianych metodą na sucho i to w całości odmiany Rasuna, hybrydy odmian Catimor i Typica. Odmiana ta powstała właśnie na Sumatrze.

 

To co mamy tym razem z plantacji Wahana, to Cascara. Cascara oznacza łuski lub skórki, w języku hiszpańskim. Cascara to nic innego niż suszone skórki wisienek kawowych które do niedawna wykorzystywane były tylko jako kompost. Teraz wiśnie kawowe wykorzystywane są do produkcji unikalnych napojów. Tradycja ta, znana jest od wieków w Etiopii i w Jemenie. Dodaję się tam do napoju również przyprawy jak cynamon lub imbir.

 


Cascara Wahana to napój o wyczuwalnej słodkiej nucie śliwek, hibiskusy i suszonych jabłek, z niewielką ilością kofeiny. Nie jest to ani kawa ani herbata, więc można eksperymentować i zaparzać według własnych upodobań. Na początek polecamy jedną do dwóch łyżeczek Cascary zaparzyć wrzątkiem (200-400ml) i pozostawić na 5-7 minut. Można zaparzać w prasie francuskiej, można w Aeropressie, można dodać trochę miodu, można i kostki lodu.  

 

 
 

Plantacja: Wahana Coffee Estate Plantation
Rok założenia: 2005
Położenie: Region Sidikalang Północna Sumatra
Wysokość uprawy: 1300 do 1500 metrów npm
Odmiana: Rasuna